ŻYCIE W PRL. I STRASZNIE, I ŚMIESZNIE – Iwona Kienzler

7733Urodziłam się w 1988 roku, a zatem jeszcze w Polskiej Republice Ludowej. Niedługo jednak dane mi było żyć w tym dość specyficznym okresie państwa polskiego (skończył się w 1989 roku, uff). Wiadomo, że nie był to łatwy okres, choć przez wielu wspominany z dużym rozrzewnieniem. Nie mnie to oceniać, czy słusznie (sentyment do czasów młodości robi swoje), niemniej książkę na temat tego, po trosze strasznego, po trosze śmiesznego jednak czasu (myślę, że z przewagą tego pierwszego), przeczytałam z wielkim zaciekawieniem.

Iwona Kienzler napisała książkę, od której warto rozpocząć swoją przygodę z historią PRL. Polecam przede wszystkim młodym osobom, dla których ten okres jest na tyle odległy, iż ciężko im go z czymkolwiek skojarzyć – w trakcie czytania przekonacie się, że jednak kojarzycie, już nawet przeglądając spis treści ;) Długie kolejki po wszystko, Fiat 126p, Milicja Obywatelska – któż o tym nie słyszał? Autorka pisze o polityce, sztuce, życiu codziennym, szkole i wychowaniu, o kobietach, Kościele, o pracy i bezrobociu, o cenzurze (to chyba jeden z bardziej oburzających mnie aspektów życia w PRL), o kulturze. A pisze bardzo przystępnie – prostym i zrozumiałym językiem. Dużym plusem są liczne dowcipy i anegdoty (rzekłabym, że nawet zgryźliwości, choć zapewne nieuniknione) zawarte w tej pozycji, idealnie obrazujące czasy PRL. Przykłady poniżej:

Przychodzi budowlaniec do majstra:
– Panie majstrze, łopata mi się złamała!
– To się oprzyj o betoniarkę!

– Ilu was pracuje?
– Z majstrem siedmiu.
– Czyli bez majstra sześciu?
– Nie, bez majstra to nikt nie pracuje.

– Co to jest prasa, radio i telewizja w PRL?
– Środki musowego przekazu.

„Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie” to książka warta przeczytania. Nie wyczerpuje tematu (bo jakże to zrobić na 358 stronach?), ale w interesujący sposób przedstawia znamienne aspekty życia w tamtych latach. Polecam.


Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie – Iwona Kienzler, Bellona 2015, s. 358

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Bellona

Reklamy

7 myśli w temacie “ŻYCIE W PRL. I STRASZNIE, I ŚMIESZNIE – Iwona Kienzler

 1. Lolanta pisze:

  Tak, tych dowcipów to sporo „chodziło”, bo my, Polacy jednak mamy do siebie trochę dystansu, wbrew obiegowej opinii ;) Chętnie przeczytam tę książkę, a jakbyś chciała zgłębić temat w trochę innej formie to polecam „Nasz Mały PRL” Izabela Meyza, Witold Szabłowski. Na moim starym blogu możesz przeczytać na ten temat kilka słów: http://pingerowyklubksiazki.pinger.pl/m/19586839

  • Marta Murzyn pisze:

   Dzięki za polecenie, a właściwie za przypomnienie tytułu, który już kiedyś (przy wydaniu) wpadł mi w oko ;)
   Z chęcią kiedyś przeczytam. Podejrzewam, że może być wesoło ;)

 2. U stóp Benbulbena (Dagmara) pisze:

  Koniec PRL kojarzy mi się przede wszystkimz uwolnieniem się od koszmarnego szkolnego fartuszka, pojawieniem się zeszytów z kolorowymi okładkami oraz wydrapywaniem żyletką imienia Lenina ze tarczy…
  Książkę chętnie przeczytam :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s