MORDERSTWO JAKO DZIEŁO SZTUKI – David Morrell

d_1836To David Morrell ponad 40 lat temu stworzył postać Rambo. Przyznaję jednak, że ja z tym nazwiskiem zetknęłam się po raz pierwszy całkiem niedawno, bo w 2014 r. Wówczas to otrzymałam od wyd. Albatros egzemplarz jego najnowszej powieści i cóż mogę dodać – lepiej późno niż wcale.

„Morderstwo jako dzieło sztuki” powstało dzięki ciekawości autora. Tak, wiem, że brzmi to dość enigmatycznie, może zbyt ogólnikowo, ale tak właśnie było. Ciekawość zaprowadziła Morrella do głośnych, szokujących wręcz esejów Thomasa De Quinceya, zwanego – wcale nie bez powodu – Opiumistą. I to on stał się jednym z głównych bohaterów owej powieści. On i tragiczna historia, którą spisał, a która „dzięki” Morrellowi (czytaj: twórczej, nieznającej granic wyobraźni pisarza) kilkadziesiąt lat później powtórzyła się…

Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Niezwykle ciekawa fabuła, dobrze prowadzona, jeszcze lepiej osadzona (Anglia/epoka wiktoriańska), ze świetnie napisanymi dialogami, emocjonująca. Szkoda tylko, że tak szybko poznajemy tożsamość mordercy. Moim zdaniem zbyt szybko. Niemniej narzekać nie zamierzam, bo motywy popełnionych przezeń zbrodni (tak, tak, liczba mnoga) były na tyle ciekawe, iż jestem w stanie wybaczyć wszystko pozostałe. Ach, no i niesamowita Emily, córka Opiumisty – kobieta, jakich brakowało w wiktoriańskiej Anglii – jakże dobrze, że pojawiła się w tej historii. To choćby dla niej warto po tę powieść sięgnąć. No i to przekonanie ówczesnych Anglików, iż nikt z tzw. wyższych sfer nie dopuściłby się morderstwa – bo niby jaki miałby w tym cel? :)

Polecam.


Morderstwo jako dzieło sztuki/Murder as a Fine Art – David Morrell, przeł. Krzysztof Obłucki, Albatros 2014, s. 480

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Albatros

1462861_599721490063259_1030896548_n

 

Reklamy

3 myśli w temacie “MORDERSTWO JAKO DZIEŁO SZTUKI – David Morrell

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s