WAŻNE ROZMOWY KRYSI O ŚWIECIE. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie – Małgorzata Danuta Kłaczyńska

Drugi tom z cyklu „Ważne rozmowy Krysi o świecie” nie zawiódł mnie. Po rozmowach o tolerancji Małgorzata Danuta Kłaczyńska postawiła na rozmowy o konsumpcjonizmie. I bardzo dobrze! Wszak jedno nierzadko łączy się z tym drugim.

Bywa, że dla niektórych „mieć” znaczy więcej niż „być”. Co gorsza, w mniemaniu tych osób posiadanie odpowiedniej ilości dóbr materialnych określa ich „rangę” w społeczeństwie – im więcej mają, tym za lepszych się uważają. Gdyby tylko wiedzieli, jak bardzo się mylą… Toż każdy wiedzieć powinien, że nie pieniądze i nie rzeczy za nie kupione świadczą o „wielkości” człowieka. Ale i nie ma co się okłamywać, że nie mają one żadnego znaczenia. Kwestia tylko odpowiedniego podejścia i dystansu, a także próby odpowiedzenia sobie na pytanie: czego tak naprawdę pragnę, co sprawia mi przyjemność, co jest dla mnie ważne – i na tym przede wszystkim się skupiać. Wówczas wszystko będzie tak jak należy. Tak myślę.

Autorka również zdaje sobie z tego sprawę. I próbuje przekazać tę wiedzę tym najmłodszym. Dzięki różnym doświadczeniom Krysi, jej wrodzonej ciekawości, chęci do zadawania wszelkich pytań, a także jej dziadkowi i tacie, którzy nie unikają odpowiedzi, możemy dowiedzieć się wielu interesujących, mądrych, wartych rozważenia rzeczy. Warto więc zapoznać dzieci z tą pozycją, aby już zawczasu wskazywać im właściwą drogę, tłumaczyć konsekwencje pewnych stylów życia. Tym bardziej, jeśli samemu nie wie się, jak na takie tematy z nimi rozmawiać. A rozmawiać trzeba na pewno. To nie podlega moim zdaniem dyskusji.

Także polecam.


Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie – Małgorzata Danuta Kłaczyńska, Novae Res 2014, s. 154

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Novae Res

novaeres

Reklamy

Jedna myśl w temacie “WAŻNE ROZMOWY KRYSI O ŚWIECIE. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie – Małgorzata Danuta Kłaczyńska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s