OFICER I SZPIEG – Robert Harris

d_2590Mówi się, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Po przeczytaniu „Oficera i szpiega” Roberta Harrisa, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Alfred Dreyfus

Rzecz dotyczy słynnej afery z końca XIX wieku, wokół której nie sposób było przejść obojętnie – tzw. afera Dreyfusa, rzekomego zdrajcy narodu francuskiego. Na nic były jego zapewnienia o niewinności. „Dowody” były zbyt oczywiste, zbyt obciążające – a przynajmniej tak twierdzili najwyżsi rangą dowódcy wojskowi, w tym sam minister wojny… Kiedy więc nowy szef tajnej sekcji wywiadu, Georges Picquart, odkrywa po pewnym czasie pewne „nieścisłości” związane z tą przykrą sprawą, okazuje się, że, mimo dobrych intencji, wcale nie przysłużył się tym swoim przełożonym. Co więcej – jego wiedza staje się dla nich swoistym zagrożeniem.

Picquart

Georges Picquart

Niesamowite jest to, w jaki sposób udało się autorowi przedstawić te 12 lat (1894-1906) stale rozrastającego się skandalu, tak okrutnie świadczącego o ówczesnej władzy wojskowej. Uczciwość, honor, obowiązek wobec narodu… Tego wszystkiego zabrakło w momencie, gdy niepewne stały się co poniektóre posady. Aż krew zalewa, gdy się takie rzeczy czyta! I nie jest to jedynie fikcja literacka. Robert Harris w umiejętny sposób opisał historię, która – co przykre – wydarzyła się przecież naprawdę (przewertował w tym celu wiele materiałów), ale i posłużyła – co mimowolnie teraz cieszy – jako fundament niezwykle wciągającej fabuły. Owszem, sam autor przestrzega, że pewne wątki, postacie, zdarzenia są podkolorowane na potrzeby powieści, niemniej cały czas starał się osnuwać wokół faktów, tak powszechnie w tej sprawie znanych. Książka pochłania od początku do samego końca. Właściwie im dalej, tym już tylko lepiej. Postaci są bardzo dobrze naszkicowane, a główny bohater (Picquart) budzi sympatię, wielki podziw i nie sposób mu nie kibicować podczas tych ciężkich i jakże długich dążeń ku sprawiedliwości.

Koniecznie musicie przeczytać tę książkę! Tym bardziej, że już na początku przyszłego roku rozpoczną się prace nad filmem, który na jej podstawie powstanie. Co więcej – reżyserem będzie Roman Polański, scenarzystą zaś Robert Harris (wcześniej ten duet pracował razem nad filmem „Autor widmo”). Nie wiem, jak wy, ale ja już się nie mogę doczekać. Jestem pewna, że emocje podczas oglądania będą równie mocne, co przy czytaniu :)

***

Oficer i szpieg/An Officer and Spy – Robert Harris, przeł. Andrzej Niewiadomski, Albatros 2014, s. 528

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Albatros

1462861_599721490063259_1030896548_n

Reklamy

2 myśli w temacie “OFICER I SZPIEG – Robert Harris

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s