DOM ZŁUDZEŃ. IGA – Iwona J. Walczak

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

519Czytając tę książkę, zastanawiałam się, jak tak można? Jak można być tak bardzo wpatrzonym w siebie? Bycie egoistą aż w takim wymiarze zdaje się być niedopuszczalne. Tym bardziej, gdy ma się wszystko to, o czym inni mogliby tylko marzyć. Tym bardziej, gdy ma się dzieci!!! A jednak są takie osoby. Iga jest tego idealnym przykładem.

Iwona J. Walczak napisała powieść, w której główna bohaterka pozostawia wiele do życzenia. Od samego początku drażni jej samolubne zachowanie. Pieniądze dostaje od męża, trwoniąc je bez jakiegokolwiek szacunku dla ich wartości. Liczą się jedynie przyjemności (podróże, zabiegi kosmetyczne, markowe ciuchy, droga biżuteria itd.). Mimo że nie pracuje, to jej 3-letnim synkiem zajmuje się opiekunka (niby nie należy oceniać, ale litości!!!). Iga jest totalną ignorantką, jeśli chodzi o życie w ogóle. Nie myśli o tym, ile cały ten luksus tak na prawdę znaczy. Nie myśli o tym, co jest rzeczywiście ważne. No i kończy się ta sielanka. Firma męża upada. Co więcej, Leszek (mąż) rezygnuje z jakiejkolwiek walki. Ucieka od odpowiedzialności. Iga jest zmuszona podjąć ważną decyzję – czy również skapitulować czy jednak zawalczyć? Wybiera to drugie. Tym samym rozpoczyna całkowicie nowy etap swojego życia…

To Iga jest narratorką. To ona opowiada o swoim życiu. Co więcej, poznajemy ją również z czasów dzieciństwa, dorastania. Dowiadujemy się, co i jak wielki miało na nią wpływ. Nie jest przecież tajemnicą, że doświadczenia z lat wcześniejszych potrafią zmienić człowieka diametralnie. Są bowiem takie momenty w życiu, o których nie da się tak po prostu zapomnieć. Zagnieżdżają się gdzieś w umyśle i wpływają na ukształtowanie pewnych przekonań (m.in. na temat pieniędzy i miłości, jak w przypadku Igi).

„Dom złudzeń. Iga” to powieść o życiu kobiety zbyt szybko oddającej się namiętnościom, emocjom, ulegającej złudzeniom, pozorom. Autorka pokazała za sprawą swojej bohaterki, jak bardzo zgubne potrafi to być. W życiu ważne jest ustalenie priorytetów. O pewne rzeczy trzeba zawalczyć! Życie chwilą (tak często głoszone przez wszelkich entuzjastów) ma moim zdaniem nieco inne przesłanie, niż tylko skupienie się na tym, co teraz, co daje radość jednej osobie. Człowiek jest istotą społeczną i musi brać pod uwagę, że nie tylko on się liczy. W życiu ważna jest obecność innych ludzi, pielęgnacja relacji z nimi, myślenie nie tylko o sobie i swoich pragnieniach. Trzeba mieć jakieś wartości, inaczej wszystko upada. Iga miała problem, by to zrozumieć. Ale mimo że strasznie mnie irytowała, to w końcu zaczęłam jej kibicować. Bo w gruncie rzeczy miała dobre serducho, tylko rozumu w głowie jakby nieco brakowało. No i miała wokół siebie kochających ją ludzi, choć ta zdawała się dostrzegać jedynie tych, którzy w jakiś sposób ją opuścili, oszukali. Wiecznie pokrzywdzona. No cóż, wiele nauki o życiu przed nią :)

Książkę polecam przede wszystkim kobietom, które lubią takie „ciągnące się” historie obyczajowe (wszak akcji tam za dużo nie doświadczycie). Co do poruszonych wątków – jedne są ciekawe, drugie mniej (ach, ten okropny Ludwik!). Mnie osobiście zaintrygowała postać Igi (może dlatego, że tak bardzo nie mogłam się nadziwić jej toku myślenia, jej zachowaniu) – ciekawiło mnie na ile jest w stanie pewne rzeczy zrozumieć, zmienić. Niejednokrotnie pojawiało się światło w tunelu. Czytałam więc z zainteresowaniem. I z wielką trwogą, czy jeszcze bardziej nie napaskudzi w swoim życiu.

Dodam, że w przygotowaniu jest również kolejna powieść z tej serii, a mianowicie „Dom złudzeń. Zosia”, do której autorka poczyniła odpowiednie nawiązania już w tej pierwszej części. Z chęcią więc po nią sięgnę.

***

Dom złudzeń. Iga – Iwona J. Walczak, Replika 2014, s. 408

PREMIERA KSIĄŻKI 16 LIPCA 2014 R.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Replika

185759_10151150395161292_628157059_n

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s