DZIEWCZYNA W LUSTRZE – Cecelia Ahern

90089442 dziewczyna w lustrze.inddDo sprzedaży trafiła dzisiaj (11.06.2014) kolejna książka Cecelii Ahern. Dzięki uprzejmości wydawnictwa miałam okazję przeczytać ją nieco wcześniej, co skutkuje tym, iż w dniu premiery przedstawiam Wam moją opinię na jej temat.

Cecelia Ahern znana jest przede wszystkim z bestsellerowej powieści „PS. Kocham Cię” (z całego serca polecam Wam również jej ekranizację z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych!). Inne tytuły jak „Sto imion” czy „Pora na życie” są równie chętnie czytane. Zaskoczeniem było dla mnie, iż w dorobku tejże irlandzkiej autorki są również opowiadania. Z wielkim zaciekawieniem wzięłam się zatem za ich czytanie.

„Dziewczyna w lustrze” to tytuł pierwszego opowiadania. Główna bohaterka, Lila, wychodzi za mąż. W dniu, w którym ma się odbyć ceremonia zaślubin, jedzie wcześniej do swojej ukochanej babci, która ma ją poprowadzić do ołtarza. U niej również szykuje się do tego wielkiego wydarzenia. Wówczas dzieje się coś niewyobrażalnie dziwnego. Lila odkrywa tajemnicę swojej niewidomej babci, co całkowicie zmienia jej życie. Miałam ciarki. I wcale nie przesadzam. Cecelia doskonale uchwyciła klimat grozy, uwypuklając znaczenie, a może przede wszystkim moc lustra w domu babci… Nie jest to łatwe opowiadanie. I choć napięcie utrzymuje się przez większość stron, to sam jego koniec nieco rozczarował. Szczerze powiedziawszy nie do końca rozumiem jego przesłanie. Czy w ogóle takie jest? Czy jednak celem było jedynie pozostawienie czytelnika w tak wielkiej konsternacji? Dziwne doświadczenie. Czytanie sprawiło mi niebywałą przyjemność, choć z drugiej strony również pewien zawód, że nie potrafię zrozumieć – dlaczego tak się stało…

„Maszyna wspomnień” dotyczy zaś pewnego wynalazku, którego zadaniem jest pomaganie ludziom… pamiętać. Pamiętać o tym, czego nie chcą zapomnieć. Czasem nawet o tym, co się nigdy nie wydarzyło, a co ma koić ich dusze. Powstała w wyniku wielkiego nieszczęścia, jakie dotknęło jego twórcy. To ostatnie wspomnienie – marzył, by zachowało się w nieco innym kształcie. Wiedział, że nie zmieni przeszłości. Zrozumiał też, ile może znaczyć jedna chwila. Cecelia w piękny sposób przekazała swoim czytelnikom tę prawdę, o której wszyscy przecież wiemy. Nigdy nie wiadomo, czy ta jedna chwila nie będzie ostatnią – warto więc ważyć słowa, warto mówić o tym, jak bardzo się kocha, jak bardzo jest się wdzięcznym. Warto czynić to, czego nie będziemy musieli potem żałować. Bo potem pozostają jedynie wspomnienia. Przekaz Cecelii zdaje się być prosty – starajmy się, by te wspomnienia były jak najpiękniejsze. I mimo że nie mamy wpływu na wszystko, to na pewne rzeczy jednak mamy. Korzystajmy z tej możliwości.

Lubię twórczość tej autorki. Jest historie są niezwykle budujące. Ona, wbrew pozorom, skupia się na tym, co dobre. Daje szansę swoim bohaterom – jaka by ona nie była. Wolę jednak, gdy pisze powieści, gdyż wtedy wszystko jest o wiele bardziej zrozumiałe. A tak – jak w przypadku „Dziewczyny w lustrze” – czuję pewien niedosyt. Nie sposób jednak odmówić autorce wyobraźni. Historie, które tworzy (choćby w krótkiej formie) są niezwykle intrygujące i pełne niezwykłego uroku. W wyżej wymienionych opowiadaniach jest naprawdę dużo magii, więc nie da się ich rozważać w kontekście logiki. Abstrakcyjność opisanych wydarzeń zmusza do otwarcia umysłu i pobudzenia własnej wyobraźni. Jest nostalgicznie, chwilami przygnębiająco, choć z nadzieją, o której Cecelia Ahern nigdy nie zapomina.

Książka nie dla każdego, ale fani Cecelii na pewno powinni po nią sięgnąć.

***

Dziewczyna w lustrze/Girl in the Mirror – Cecelia Ahern, przeł. Zuzanna Banasińska, Świat Książki 2014, s. 96

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Świat Książki

logo sk promocja

Reklamy

2 myśli w temacie “DZIEWCZYNA W LUSTRZE – Cecelia Ahern

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s