KRÓLOWIE LATA – Jordan Vorgt-Roberts

królowie lataDo lata jeszcze daleko, ale ostatnio coraz więcej słońca za oknem, to i jakby nieco bliżej do tych najcieplejszych dni w roku. Postanowiłam więc zaproponować Wam film, którego ciepły klimat jest współodczuwany przez widza od pierwszego kadru. Wszystko się w nim zgadza – lato w pełni.

„Królowie lata” to obraz przedstawiający bunt trzech dorastających nastolatków. Joe (Nick Robinson – jestem nim zachwycona), Patrick (Gabriel Basso) i Baggio (Moises Arias – autor najzabawniejszych scenek) mają dość życia pod jednym dachem ze swoimi rodzicami – młodzi nie rozumieją zbyt natarczywej troski dorosłych, dorośli zdają się nie pamiętać o własnych, w wielu kwestiach kłopotliwych latach młodości. Chłopcy uciekają więc, aby w tajemnicy przed wszystkimi zamieszkać w nowym, przez nich samych wybudowanym domu (gdzieś na leśnej polanie), sami zdobywają jedzenie (jakkolwiek by to wyglądało ;)), stają się panami – królami – własnego życia, a przynajmniej tak im się wydaje…

Ten film to mistrzostwo! Nie bez powodu dostał nominację do Głównej Nagrody Jury w Festiwalu Filmowym Sundance – nie wygrał, ale bezsprzecznie na to wyróżnienie zasłużył. Jordan Vorgt-Roberts pokazał w swoim filmie bardzo ważny moment w życiu każdego chłopca – inicjację, rozpoczęcie nowego etapu w procesie stawania się prawdziwym mężczyzną (kiedy to następuje? jak to wygląda? co oznacza?). Zrobił to w sposób niebanalny, jakże inteligentny, a przy tym niepozbawiony humoru. Znakomite kino! Ci młodociani aktorzy spisali się wyśmienicie. To była sama przyjemność oglądać ich wyczyny aktorskie na ekranie. Niemałe znaczenie miał przy tym scenariusz Chrisa Galletta – błyskotliwe, często ironiczne dialogi nie wprowadzały zbytecznego patosu, raczej podkreślały wagę problemów tych 15-latków (sama doskonale pamiętam, jak bardzo poważnie podchodziłam do spraw, które dzisiaj zdają się nie mieć większego znaczenia – norma:)). Na wielkie brawa zasługują także magiczne w moim przekonaniu zdjęcia Rossa Riege (ach, te cudownie uchwycone promienie słońca) oraz muzyka Ryana Millera, która idealnie wkomponowała się w cały obraz.

Niesamowita produkcja, koniecznie ją obejrzyjcie!!!

***

Królowie lata/The Kings of Summer (USA 2013) – Jordan Vorgt-Roberts, Best Film

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Best Film

bf_logo

Reklamy

3 myśli w temacie “KRÓLOWIE LATA – Jordan Vorgt-Roberts

  1. palanee pisze:

    Obejrzymy! Zdecydowanie – by przywołać szybciej lato! ;)

    Słyszałam, że właśnie mocną stroną filmu są dialogi i w ogóle sam scenariusz, co ostatnio w kinematografii wcale nie jest oczywiste i na porządku dziennym…

    • Marta Augustynowicz pisze:

      O tak, scenariusz świetny! Choć moim zdaniem ten film ma same mocne strony – scenariusz, reżyseria, aktorstwo, muzyka, fenomenalne zdjęcia!!! Jestem pewna, że Ci się ten film spodoba :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s