UŚPIONE MARZENIA – Natalia A. Bieniek

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA 

 

Uśpione marzeniaŻyjemy w świecie, w którym kobiety odgrywają coraz większą rolę – nie są już tylko żonami, matkami, gospodyniami… Uczą się, kształcą, rozwijają swoje zainteresowania po to tylko, aby poczuć spełnienie zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Kobiety chcą sukcesów, niezależności i podziwu ze strony innych. Chcą być doceniane i świadome swoich wartości.

Annie się to udaje. Od dziecka była bardzo pracowita, inteligentna, dokładna, a przede wszystkim ambitna. Teraz jest o krok od awansu na dyrektora firmy, bardzo dobrze zarabia, ma piękny, duży dom, męża Piotra i dwójkę małych dzieci.
Jej młodsza o kilka lat siostra, Ewa, nie podziela ani charakteru ani umiejętności życiowych wyżej wymienionej. Co więcej, zupełnie traci grunt pod nogami, kiedy okazuje się, że bank przejmuje jej niewielką, ale jakże długo wyczekiwaną kawalerkę z powodu braku wypłacalności.
Obie siostry przez wiele lat nie mają ze sobą praktycznie żadnego kontaktu. Zbyt wielkie różnice w podejściu do życia przyczyniły się do braku chęci na spotkania i rozmowy jednej z drugą. Stało się jednak coś, co sprawiło, iż się do siebie na swój sposób zbliżyły – zmarła ich matka. Ta sama, która dawno temu wyjechała bez słowa do Australii, zostawiając je swojemu ex mężowi, a ich tacie i jego nowej partnerce. Nie był to łatwy okres dla żadnej z tych osób. Teraz jednak przyszedł czas na konfrontację z przeszłością, ze zdarzeniami, które mogły mieć ogromny wpływ na dalsze życie obu sióstr, a przy okazji na odkrycie prawdziwych pragnień, tytułowych uśpionych marzeń.

Narratorem w tej historii jest Ewa. To właśnie z jej perspektywy dowiadujemy się o wszystkim, co miało miejsce dzień przed śmiercią matki, aż do jej pogrzebu, jak również w jej wspomnieniach z dzieciństwa…
Ewa opowiada w sposób bezpośredni, zupełnie jakby się nam zwierzała jako dobrym znajomym, nie siląc się na puryzm językowy. Stosuje luźne, chwilami dość młodzieżowe słownictwo, acz skupiające na sobie uwagę. Jej styl nie nudzi, raczej współgra z jej osobowością – jest dynamiczny, pełen emocji, zachęcający do kontynuowania tej „znajomości”.

Natalia A. Bieniek napisała powieść, wobec której nie miałam zbyt wielkich oczekiwań. Poruszony przez autorkę temat był już wykorzystywany w literaturze i to wielokrotnie. Współczesne kobiety radzące sobie w rzeczywistości, wywierającej coraz większą na nich presję. Tyle ról społecznych do odegrania, tyle osób do zadowolenia. Spojrzenie autorki na dany problem okazało się jednak pokrywać z moim własnym.
Spodobała mi się jej bezpretensjonalna próba pokazania, że kobiety mogą być szczęśliwe i spełnione, niekoniecznie dzięki oszałamiającym karierom, skupianiu całej uwagi na sobie, braku czasu na wszystko inne. Kobiety mają przecież różne marzenia i mogą je spełniać wedle własnych upodobań. Mogą być kim chcą, mogą odnosić sukcesy, zajmować się domem, dziećmi, mogą żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi marzeniami – bez względu na to, co myślą, mówią inni.
Co istotne, autorka sugeruje także, by pamiętać przy tym o swoich najbliższych – bo to u nich tylko znajdziemy wsparcie, gdy przyjdzie na nie zapotrzebowanie, tylko oni podadzą nam rękę i pomogą się podnieść – lecz tylko wtedy, gdy na to „zasłużymy”.
Egocentryzm? – owszem, ale tylko w tej zdrowej odsłonie, nie zaburzający poczucia wartości u osób nam współtowarzyszących.

Książkę zdecydowanie polecam! Niebanalna, błyskotliwa, wciągająca do ostatniej strony. Może dzięki lekturze „Uśpionych marzeń” odkryjecie swoje własne? Odnajdziecie to, co daje Wam prawdziwą radość i odważycie się po to sięgnąć? Zachęcam.

***

Uśpione marzenia – Natalia A. Bieniek, Replika 2014, s. 320

PREMIERA KSIĄŻKI 4 LUTEGO 2014 R.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Replika

185759_10151150395161292_628157059_n

Reklamy

6 myśli w temacie “UŚPIONE MARZENIA – Natalia A. Bieniek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s