OBIETNICA GWIEZDNEGO PYŁU – Priscille Sibley

Obietnica gwiezdnego pyłuCiężko jest pisać o książkach, które traktują o tak trudnych sprawach. Śmierć mózgowa w rzeczywistości oznacza koniec. Nie ma ratunku dla osoby, której dotknęła. Owszem, można podtrzymywać życie sztucznie, za pomocą maszyn – czy ma to jednak jakikolwiek sens? Ta osoba i tak już nie żyje – nie słyszy, nie czuje… Czy słuszne jest więc przeciąganie tego, co nieuniknione? – zwłaszcza, gdy znane jest oświadczenie woli, czyli tzw. testament życia, mówiący o tym, że dana osoba nie chce długiego, powolnego umierania – chce być wówczas odłączona od wszelkiej aparatury? Skoro nic nie jest w stanie uratować tej osoby, należałoby okazać szacunek i wypełnić jej ostatnią wolę. Zgoda. Tylko, co na ten temat sądzić, gdy okazuje się, iż poza ukróceniem życia (czy już nie-życia) danej osoby, nie daje się również szansy na życie prawdziwej istocie, której zarodek już od kilku tygodni rozwija się w macicy umierającej – co nie trudno zgadnąć – kobiety?

Matt stracił ukochaną żonę. Wie (mimo wielkiego bólu), że musi się z tym pogodzić, że to nieodwracalne, i że ona chciałaby, żeby pozwolił jej odejść. Tak też zamierzał uczynić. Do czasu. Okazało się, że Elle jest w ciąży. I że jest szansa (choć nikła) na donoszenie tej ciąży, ale… do tego czasu musiałby zaniechać to, czego w tym momencie jego żona by chciała, a mianowicie umrzeć w spokoju. Pojawia się jednak pytanie: czego Elle chciałaby bardziej? Na czym tak naprawdę, by jej zależało? Rozpoczyna się proces sądowy. Matt wierzy w dziecko, ale jego matka jest absolutnie temu przeciwna. Co jest ważniejsze: prawo człowieka do godnej śmierci czy prawo nienarodzonego dziecka do życia? Dla mnie odpowiedź od początku była oczywista. Niemniej w książce zostało ukazanych tyle odmiennych argumentów, że co niektórzy mogliby się zawahać.

Autorka zadebiutowała swoją powieścią w sposób wyjątkowy. Wybrała temat dość bliski jej profesji – z zawodu jest położną na oddziale intensywnej terapii noworodków. I choć historia jest wymyślona, to otoczona została taką troskliwością o każdy szczegół, iż byłabym skłonna uwierzyć w prawdziwość opisanych wydarzeń. Poza tym, że poruszony temat jest smutny i wielce poruszający, to wiele w nim prawdy o życiu i śmierci, miłości, oddaniu i nadziei… Nadziei na to, że poza całym złem, którego doświadczamy, pojawi się coś dobrego – jakieś wspomnienie, uczucie, cokolwiek, co da siłę, by przetrwać i jeszcze być szczęśliwym. Narracje Matta i listy/pamiętniki Elle są zaś świadectwem na to, że istnieje miłość, wobec której nie ma strachu, lęku – jest nieustanna walka i wiara w jej zwycięstwo. To miłość do dziecka…

Szczególna pozycja. Warta każdej chwili. Pięknie, zmyślnie napisana. Skłania do refleksji nad własnym życiem.

***

Obietnica gwiezdnego pyłu/The Promise of Stardust – Priscille Sibley, przeł. Dominika Lewandowska, Świat Książki 2013, s. 416

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Świat Książki

logo sk promocja

Reklamy

5 myśli w temacie “OBIETNICA GWIEZDNEGO PYŁU – Priscille Sibley

 1. Marta pisze:

  Hej.
  Ale mnie zachęciłaś mnie do tej książki :)
  Uwielbiam takie historie – trudne tematy i dylematy ludzkie, więc muszę ją koniecznie przeczytać!

 2. kwiatusia pisze:

  we wtorek przywiozę tę książkę z biblioteki, bo zostało zrealizowane moje zamówienie na nią :) już nie mogę się doczekać! :)

  • Marta Augustynowicz pisze:

   Jestem pewna, że się nie zawiedziesz. Nie dość, ze temat ciekawy, to na dodatek spójnie, logicznie przedstawiony. Poruszająca historia – warta poznania:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s