PURPUROWE GNIAZDO – Bożena Kraczkowska

978-83-7722-990-3Bożena Kraczkowska jest kobietą o wielu pasjach – poetka, pisarka, fotografik, dziennikarz, fanka bluesa. Miałam nieskrywaną przyjemność „sprawdzić” mierzalny efekt jej szczególnego zamiłowania do słowa – wykorzystywania go wraz z nieograniczonymi możliwościami ludzkiej wyobraźni do tworzenia nowych historii. No właśnie, Kraczkowska napisała niezwykłą książkę dla dzieci pt. „Purpurowe gniazdo”. Rozpoczyna ona 3-częściowy cykl opowieści, których wspólnym ogniwem jest Marcysia. Kolejne tytuły, „Turkusowe wiśnie” i „Tajemnica studni babci Augusty”, czekają na wydanie. Pomówmy jednak o pozycji dostępnej już na rynku.

Marcysia jest siedmioletnią dziewczynką, której ulubionym zajęciem jest czytanie książek (o jak mądrze!). „Purpurowe gniazdo” (tak, tak, właśnie taki tytuł) to lektura obecnie całkowicie ją pochłaniająca. Zresztą wcale się nie dziwię – historia, którą przedstawia jest wyjątkowo zajmująca, zabawna, błyskotliwa, chwilami też nieco zatrważająca, a zwłaszcza wielce zaskakująca… Bowiem w dniu, w którym Święty Mikołaj, jak co roku, ma specjalne zadanie do wykonania, nagle, ku zaskoczeniu swoich współtowarzyszy, podejmuje decyzję – rezygnuje ze swojego świątecznego obowiązku! Nieprzejednany Święty Mikołaj idzie na urlop! Wyobrażacie to sobie? Przecież wszystkie dzieci byłyby bardzo rozczarowane, gdyby ten poczciwy staruszek z długą, siwą brodą, w czerwonym płaszczu i czapce z pomponem, tak po prostu o nich zapomniał. Zostałaby zaniechana jedna z ważniejszych, a na pewno jedna z przyjemniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mały troll Trolek, królik Chrupuś i renifer Ramon musieli coś zrobić, aby powstrzymać Mikołaja przed jego nieznośnym pomysłem. Również leśne zwierzęta próbowały coś zdziałać. Przy okazji okazało się, że istnieje miejsce zwane Purpurowym Gniazdem, niosącym za sobą tajemnicę Pięknej Zimy…

Tyle się działo, ale nic więcej nie mogę Wam zdradzić, aby nie zabrać Wam przyjemności z samodzielnego poznawania przygód owych przesympatycznych postaci. Powiem jednak, że książka ta idealnie sprawdzi się jako prezent pod choinkę dla każdego dziecka. Autorka stworzyła historię, która niesie za sobą przesłanie o tym, iż prawdziwa przyjaźń jest pełna troski, cierpliwości i zaangażowania, i że każdy może mieć czasem gorsze chwile, może popełniać błędy, ale najważniejsze, by mieć odwagę się do nich przyznać, a jeszcze lepiej – naprawić je.

„Purpurowe Gniazdo” jest zdecydowanie warte polecenia. Bajeczna okładka, piękne ilustracje w środku, błyskotliwe dialogi, ciekawe, „kolorowe” opisy, mądre przekazy, to wszystko jak najbardziej zasługuje na zainteresowanie z Waszej strony. Dzieci będą uradowane, jeśli wówczas to Wy poznacie je z ową pozycją – zapewniam.

***

Purpurowe gniazdo – Bożena Kraczkowska, Novae Res 2013, s. 126

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Novae Res

novaeres

Reklamy

4 myśli w temacie “PURPUROWE GNIAZDO – Bożena Kraczkowska

  1. palanee pisze:

    Chociaż ja już wyrosłam dość dawno z książek dla dzieci, chętnie przeczytałabym o niefrasobliwym Mikołaju! Jak on tak mógł! ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s