WAŻNE ROZMOWY KRYSI O ŚWIECIE – Małgorzata Danuta Kłaczyńska

 

ważne rozmowy..Jakie to szczęście dla dzieci i ich rodziców (może zwłaszcza dla tych drugich), że powstają takie książki. Książki mądre, poruszające ważne, choć trudne tematy, a napisane w taki sposób, że niejeden dorosły zapewne nieraz poczuł już ulgę, posiadając je w swojej biblioteczce. Są to książki dające: a) odpowiedzi na niełatwe pytania, których dzieciom, poprzez ich ciekawość, naturalną chęć poznawania otaczającego je świata, nie brakuje oraz b) podpowiedzi jak należy z tymi dziećmi rozmawiać, by nauczyć ich podejmowania samodzielnych decyzji – nieuniknionych w życiu nawet tak młodych osóbek.

Takie właśnie książki obejmuje seria stworzona przez Małgorzatę Danutę Kłaczyńską pt. Ważne rozmowy Krysi o świecie. Główna bohaterka, mała dziewczynka o imieniu Krysia, mieszka z rodzicami na wsi. Jak to dziecko, lubi zadawać dużo pytań, oczekując konkretnych odpowiedzi. Kiedyś jednak owych nie otrzymała, po czym skwitowała to zdaniem:

„Sądzicie, że dzieci myślą tylko o zabawie? To nieprawda! Myślimy o różnych rzeczach – i tych trudnych, i tych łatwych. Dzieci rozumieją więcej, niż się wam wydaje” (Ważne rozmowy…, tom 1, M.D. Kłaczyńska)

Od tej pory (jakże słusznie), zszokowani jej reakcją, rodzice Krysi postanowili zawsze z nią szczerze rozmawiać, nie zbywając córki żadnymi wymówkami.

Tom 1. Rozmowy o tolerancji.

Krysia ma dwie ulubione koleżanki, z którymi spędza najwięcej czasu: Klarę i Zosię. Często też nocują wszystkie razem kolejno u każdej z nich. U Krysi najczęściej korzystają ze wspaniałych, ogromnych zbiorów bibliotecznych jej rodziców. U Klary uczą się garncarstwa – jej mama się tym zajmuje, toteż mają niemałą frajdę przy tworzeniu glinianych wyrobów. U Zosi zaś… hmm, no właśnie – tutaj zaczyna się problem. W domu Zosi się nie przelewa, muszą żyć bardzo oszczędnie – dziewczynka nie ma ani pięknych zabawek ani książek ani nic, czym mogłaby się pochwalić – jej rodzice żyją z rolnictwa. Pewnego razu Klara namawia potajemnie Krysię, by przestały się kolegować z Zosią, bo u niej nie jest fajnie, wręcz nudno i nie chce tam więcej chodzić. Krysia podziela jej zdanie, choć ma wątpliwości, czy tak właśnie powinny postąpić… Odpowiedzi będzie szukać u ukochanego jej dziadka Jurka oraz u taty – decyzję jednak podejmie już sama.

Myślę, że większość dzieci miało okazję już się z tym spotkać – z innością, odmiennością wśród swoich rówieśników – w związku z rasą, narodowością, wyznaniem, statusem społecznym, charakterem, upodobaniami itd. Nie wszystkie jednak rozumieją, że inny wcale nie znaczy gorszy. A czasem jest przecież wręcz przeciwnie! Dobrze więc, że ów problem został tak poważnie przez autorkę potraktowany. W sposób interesujący, tworząc ciekawą historyjkę, wyjaśniła czym jest tolerancja, na czym polega, w jakich okolicznościach się przejawia, co dobrego przynosi, ale również czym jest jej przeciwieństwo (nietolerancja), tak bardzo krzywdzące w stosunku do innych, ale i samych siebie. Dodatkowo wiele mądrych sentencji około-tematycznych, jak np.:

„Jak przestaniesz liczyć człowiekowi, czego nie ma, a zaczniesz liczyć, co ma, to życzliwość sama przyjdzie” (Ważne rozmowy…, tom 1, M.D. Kłaczyńska)

Wydanie również bardzo atrakcyjne: twarda oprawa, ładne ilustracje Agnieszki Pająk, duże, czytelne litery, podział na rozdziały:
– Mieć i nie mieć,
– To, co ważne,
– Aby „odmienny” znaczyło „dobry”,
– Straszna noc (tu ciekawostką jest podrozdział Gra w lekką finkę wraz z bardzo dokładnie wytłumaczonymi i zobrazowanymi zasadami – znacie? graliście? Ja owszem, wróciłam wspomnieniami do dzieciństwa, choć nie pamiętam tej gry pod taką akurat nazwą).

Dodatkowym atutem jest także słowniczek umieszczony na końcu z najważniejszymi, omawianymi w książce pojęciami, kolejno: antysemityzm, ksenofobia, mniejszość, narodowość, nietolerancja, religia, tolerancja.

Książkę tę zdecydowanie polecam – pozycja obowiązkowa!

PS. Kolejny tom – Rozmowy o konsumpcjonizmie – w przygotowaniu.

***

Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 1. Rozmowy o tolerancji – Małgorzata Danuta Kłaczyńska, Novae Res 2013, s. 88

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Novae Res

novaeres

Reklamy

9 myśli w temacie “WAŻNE ROZMOWY KRYSI O ŚWIECIE – Małgorzata Danuta Kłaczyńska

  • Anna Sikorska pisze:

   Już jest dostępna na rynku „Karol w krainie Orfanato”. Jak zaczęłam czytać to pomyślałam, że to taki nieco inny „Harry Potter”: też jest tu magia, chłopiec jest nieszczęśliwy i uczy się szczęscia. Zdecydowanie polecam

  • Marta Augustynowicz pisze:

   Tak się składa, że posiadam już tę książeczkę i niebawem zrecenzuję ją na swoim blogu :) Mam nadzieję, że rzeczywiście warta jest uwagi :)

 1. Marta Grocholewska pisze:

  Polecam. Ksiazka pokazuje wartosci o ktorych czesto zapominamy i nie zwracamy uwagi w naszym zyciu. Zdecydowanie kazdy rodzic powinien zapoznac swa pocieche ta propozycja, dzieki niej bedzie ono moglo zrozumiec wiecej sytuacji ktore je otacza i w ktorych samo sie znalazlo. Przyjemnie sie czyta i nie wiem jak innym ale mnie przypomniala swoje dziecinstwo na wsi.

  • naPIĘKNEJ pisze:

   Dokładnie tak, naprawdę warto zaopatrzyć się w tę książeczkę – może być bardzo pomocna tak dla dziecka, jak i dla rodzica.

  • naPIĘKNEJ pisze:

   Zdecydowanie warto – bardzo mądra książeczka. Autorka przekonuje, że z dziećmi należy rozmawiać również na trudne tematy, z czym całkowicie się zgadzam. Nie mogę się doczekać kolejnych pozycji z tej serii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s