ZACZAROWANE OKNO – Beata Lewicka

Zaczarowane okno

Zaczarowane okno Beaty Lewickiej zawiera 3 niezależne od siebie opowiadania dla dzieci. Łączy je jedynie świat fantazji, do którego autorka serdecznie zaprasza.

Bajka o samotnym oknie to historia o tym, że nikt nie lubi być sam, że każdy chce czuć się potrzebny, ważny. Tak było z tytułowym oknem, mieszczącym się w pięknym, choć niezamieszkałym domu. Owe okno powoli traciło nadzieję na to, że kiedykolwiek zechce ktoś przez nie patrzeć. Na szczęście pewna dziewczyna szukając schronienia przed burzą, zawędrowała właśnie do tego domu i spojrzała przez to samotne okno, zakochując się w tym opuszczonym miejscu.

Opowieści z Krainy Snów. Któż nie zna mocy marzeń sennych? Któż jej nie doświadczył? Potrafią one przenieść do najodleglejszych zakamarków naszego umysłu. Tym razem rzecz dzieje się w Owoclandii, w krainie wiecznego szczęścia, w której pewnego dnia pojawił się ogromny smok – Smok Łakomczuch III – siejący grozę i postrach u dzieci i starszych mieszkańców owej krainy. Smok przez kilka kolejnych tygodni wyjadł wszystkie owoce i przetwory z nich zrobione, wciąż żądając więcej. Smutek opanował miasto.  Na szczęście, korzystając ze swego Wehikułu Snów, z pomocą ruszył Tymek. Odwaga i pomysłowość chłopca okazały się mieć niemałe znaczenie w walce ze smokiem.

Ostatnie z opowiadań, Zaczarowana lampa Miłki, jest o życzliwej i pomocnej dziewczynce, która pewnego dnia, bawiąc się w przedszkolu, zwróciła uwagę na dziwnie zachowującą się lampę. Przypomniała sobie o pewnej baśni z Aladynem, który znalazł lampę z dżinem, spełniającym wszystkie jego życzenia. Postanowiła więc sprawdzić, czy i w przedszkolnej lampie nikogo nie ma. Jakie było jej zdziwienie, gdy po jej dotknięciu, pojawił się mały duszek o imieniu, jak się po chwili okazało, Abdul. Miłka zabrała go w tajemnicy do domu, po czym pokazała go rodzicom. Dżin opowiedział swoją smutą historię, a mała dziewczynka wraz z rodzicami postanowili mu pomóc.

Książeczka jest bardzo zgrabnie napisana. Autorka, poprzez fantazyjne, magiczne opowieści, mówi o tym, jak ważne są: przyjaźń, odwaga, życzliwość, bycie pomocnym… Dzieci, dzięki tym krótkim, uroczym historiom poznają świat, w którym liczy się dobro i pamięć o drugiej osobie. Myślę też, że potencjał zawarty w tych opowiadaniach, wystarczyłby na stworzenie nieco dłuższych tekstów. Choć i tak są wystarczające na bajkę na dobranoc…

Jedyny mój zarzut, to okładka – bardzo chaotyczna i jak dla mnie, to mało zachęcająca. Ilustracje w środku lepsze, choć z nieco przygaszonymi kolorami.

***

Zaczarowane okno – Beata Lewicka, Novae Res 2013, s. 42

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Novae Res

ff2a7-novaeres

Reklamy

4 myśli w temacie “ZACZAROWANE OKNO – Beata Lewicka

  1. Sayuri pisze:

    Wydaje się ciekawą książką i masz racje okładka dość nietypowa, chaotyczna. Ale czasami pod kiepską okładką kryje się diament. Więc może i mi się spodoba, hmm?

    • naPIĘKNEJ pisze:

      Jest taka możliwość. Najważniejsze jednak, by to dzieciom się podobała, bo do nich jest przecież kierowana:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s